فراموش کردم
اعضای انجمن(240) مقررات انجمنهای سایت
جستجوی انجمن
محمد امین عینی (Amin-movies )    

نقد فیلم راشومون

درج شده در تاریخ ۹۰/۰۱/۲۳ ساعت 11:40 بازدید کل: 3416 بازدید امروز: 1
 

فکر نمیکنم اسمه کوروسوا نیاز به معرفی داشته باشه . کارگردانی که  نه تنها شاهکارهایه بسیاری ساخت بلکه بسیاری  از فیلمهای بزرگ تاریخ سینما تحت تاثیر فیلم های او بودند .هفت مرد باشکوه (جان استرجس) و به خاطر چند دلار بیشتر (سرجیو لئونه) از مهمترین فیلم هایی بودند که به ترتیب تحت تاثیر فیلمهایی چون هفت سامورایی و یوجیمبو  ی کوروسوا بودند. اما یکی از مهمترین فیلمهایه کوروسوا راشمومن محصول ساله 1950 است فیلمی که دست نخورده باقی مانده و از ماندگار ترین فیلم های تاریخ سینماست .

(دروغ خصلت ادمیزاد است)

فیلم با نمایی از شهر کیوتو اغاز میشود که دچار سیل و طوفان شده است و خسارات زیادی دیده است. دو مرد(یک هیزم شکن و راهب ) با چهره ای بهت زده و غمگین زیر یک معبد نیمه ویران شده نشته اند و منتظر بند امدن بارش باران هستند . انها تصمیم میگیرند داستان سه روزه پیش خود را برای مرد ولگردی که اوهم به زر معبد امده است تعریف کنند داستانی که در مورد دادگاهی است که مورد قتل . اعتراف  های که از زبان شاهدان و قاتل و روح فرد مقتول شنیده و به هیچ کدام از انها نمیشود اعتماد کرد .

راشومون فیلمی است که پس از پایانش تازه شروع میشود و در اعماق ذهن بیننده سوالاتی ایجاد میکند .

 شخصیت هایه فیلم در عین ساده بودن دارای شخصیت های پیچیده است شخصیت هایی که مشخص نمیشوند برایه چه در دادگاه دروغ میگویند دروغ هایی که به قصد تبرئه کردن خودشان زده نمیشود بلکه سبب انگشت نما شدن خودشان میشوند . شخصیت کاریزماتیک  قاتل (تاجی مارو ) در روایتی که میکند خودش از قهرمان میسازد که پس از تجاوز به همسر رهگذر به درخواست خوده همسر رهگذر شوهرش را میکشد روایتی که همسر رهگذر میکند برای خودش عفت و پاکدامنی میسازد روایتی که تا پایان فیلم هم معلوم نمیشود راست است یا نه .  حتی هنگامی که روح شخصیت مرده در دادگاه احضار میشود و جریان را تعریف میکند باز هم دوگانگی و عدم صحت در اعترافش دیده نمیشود. اعترافی که روح  مرده میکند از او یک قربانی میسازد که به دلیل دوست داشتن همسرش و خیانتی که از جانب زن به او شده دیگر انگیزه خود را برای زندگی در دنیا از دست میدهد و خودش را میکشد . این سه دروغ در فیلم با گذشت زمان تعمیم داده میشوند و شاهداین هستیم که تناقض در شخصیت هیزم شکن دیده میشود و مشخص میشود وی شاهد این درگیری ها بود که در دادگاه سکوت کرده زیرا او پس از اتمام ماجرا خنجر گرانبهایی را دزدیده است . با تمام این اعترافات باز هم معل.م نمیشود اصل ماجرا چه چیزی بوده است و همه ی این ها با اعترافی مردی که راهزن رو دستگیر کرده و به گفته ی خودش راهزن پس از اینکه تیرهایی از جانب رهگذر دریافت کرده زخمی به روی روی زمین افتاده است و از اسبی که از رهگذر دزدیده است افتاده  کامل میشود ..

شخصیت ولگرد پس از اینکه داستانو میشنوه بی اعتنایی خودش را نشان میدهد و اعتقاد دارد که همه ی انسانها با دروغ در امیخته شده اند و بدون دروغ نمیتوان روز را شب کرد . و دو شخصیت راهب و هیزم شکن نگران از روزی که با دروغ هایه بی هدف دنیا به جهنم تبدیل شود .

ایا فیلم راشومون فیلمی پوچ گرا و نامید کننده است ؟؟؟؟

با سکانس اخر فیلم که بچه توسط هیزم شکن از راهب گرفته میشود و دیالوگهای ردو بدل شده سوال بالا نقض میشود و راشومون فیلم امید دهننده در مورد اخلاق نسبی انسانها میشود. شاید نماهایی که از برج های مستحکم معبد راشومون که ظاهر ویران معبد را نگه داشته اند داده میشود بیانگر این موضوع است که ارزش های اخلاقی همواره زنده است.

(راشومون مفهوم اصلی کلوز اپ را تعریف میکند)

کوروسوا اکثر نماهایه فیلم رو به صورت کلوز اپ گرفته و به زیبایی ان را با نماهای کناری ترکیب کرده وتا بییننده همواره در موقیت های کاراکترها قرار گیرد و همواره حس استرس و تنش را در شخصیت اول نما بیبیند ...

راشومون فیلمی است ماندگار فیلمی که تعلیقی دراز مدت در ذهن مخاطب ایجاد میکند و این تعلیقها با حرکت جز به کل یک دغدقه و نگرانی برای بیننده ایجاد میکند اینکه حقیقت این دنیا چیست ؟؟؟

www.amineiny.blogfa.com

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۱/۲۳ - ۱۱:۴۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات