فراموش کردم
اعضای انجمن(527) صفحه اصلی اخبار میانه عکس مذهبی هـنـری ورزشی حـــوادث کتاب میانه میانا تی وی معرفی همشهریان نمایندگان محترم مجلس مباحث انتخاباتی میانه اخبار ادارات و سازمانها درباره میانه بهمراه جزئیات لینکستان میانه مقررات انجمنهای صفحه اصلی
جستجوی انجمن
مدیر انجمن: مهدی عزیزی
aliarang (aliarang )    

وعده های ۱۸ ساله رسیدن قطارمیانه به تبریز ریل میانه به تبریز نرسید/ بلاتکلیف ماندن محل ایستگاه در تبریز

درج شده در تاریخ ۹۸/۰۸/۱۲ ساعت 18:04 بازدید کل: 188 بازدید امروز: 188
 

 

ریل میانه به تبریز نرسید/ بلاتکلیف ماندن محل ایستگاه در تبریز

تبریز- قطار میانه- تبریز، یکی از قدیمی ترین پروژه‌هاست که متأسفانه بعد از گذشت ۱۸ سال، همچنان ناتمام مانده و اکنون وعده رسیدن این قطار به بستان آباد داده می شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – آناهیتا رحیمی :  ۱۸ سال گذشت، اما قطار تبریز - میانه - بستان آباد به مقصد نرسید؛ این پروژه که از سال ۱۳۷۹، عملیات احداث آن آغاز شده و تاکنون با وعده‌های متفاوتی روزگار خود را سپری می‌کند.

خط آهن میانه – تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی حائز اهمیت می‌باشد که تکمیل یافتن آن می‌تواند خط ریلی کشور را به اروپا وصل کند؛ گذشته از این بهره‌برداری کامل از این خط، مسافت تبریز تا تهران را ۱۱۴ کیلومتر و هم چنین حدود ۵ ساعت کاهش خواهد داد.  

این خط آهن به طول ۲۰۰ کیلومتر در ۱۲ قطعه طراحی شده است که ۷ قطعه از میانه تا بستان آباد به طول ۱۳۲ کیلومتر و ۵ قطعه پایانی نیز در محدوده بستان آباد – تبریز واقع شده است.

پروژه قطار میانه – بستان آباد – تبریز، تاکنون با صرف هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان تکمیل نشده  و سوت آن به گوش نرسیده است. حال تنها دغدغه‌ای که این پروژه را در بر گرفته است این می‌باشد که بعد از گذشت ۱۸ سال چشم انتظاری آیا روزی ممکن است این قطار به تبریز برسد؟

صرف هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۰۰میلیارد تومان تا کنون

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید :  پروژه قطار تبریز- میانه – بستان آباد از عظیم‌ترین پروژه‌هاست که عملیات خاک ریزی و خاک‌برداری راه انجام یافته بود اما اقدامی در رابطه با ریل گذاری صورت نگرفته بود.

محمد وحدتی با اشاره بر اینکه این پروژه از ۱۵ سال قبل آغاز شده است ادامه می‌دهد : با شروع مجلس دوره دهم در سال ۱۳۹۵ و با پیگیری‌های صورت گرفته، در نهایت اعتباری تعلق گرفت و عملیات ریل گذاری از شهرستان میانه آغاز شد و می بایست عملیات ریل گذاری خیلی وقت قبل به اتمام می رسید.

هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه صرف شده است که تا بستان آباد، آماده بهره برداری استاو توضیح می‌دهد : در سال ۱۳۹۶، نیز ایستگاه قطار بستان آباد کلنگ زنی شده است که تا به امروز به اتمام رسیده و قطار تا مسیر بستان آباد، آماده بهره برداری است.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی می افزاید : هزینه‌ای بالغ بر ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه صرف شده است که آخر آبان ماه سال جاری نیز با حضور رئیس جمهور، قطار میانه تا بستان آباد مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

۱۸ ماه تا تکمیل و بهره برداری در مسیر تبریز مانده است

وحدتی بیان می‌کند : این قطار  از مسیر بستان آباد تا تبریز ، نواقصی از جمله ریل گذاری و پل وجود دارد که طبق وعده‌ای که داده شده تا ۱۸ ماه آتی نیز تا تبریز، مورد تکمیل و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

 وی در پایان اضافه می‌کند : حدود ۲۳ کیلومتر از مسیر بستان آباد تا تبریز باقی مانده است که چندان مسافت قابل توجهی نیست.

ایستگاه بستان آباد تکمیل نشده است

استاندار آذربایجان شرقی در بازدید از این پروژه ، بر اتمام راه آهن میانه - بستان آباد تأکید کرده و بیان می‌کند : برای بهره‌ برداری از این قطعه باید ایستگاه بستان آباد  و راه دسترسی به آن نیز تکمیل گردد.

پور محمدی ادامه می‌دهد : در حال حاضر بخش‌هایی از کارهای تأسیساتی در حال اجرا می‌باشد اما با این وجود، حدود ۹۵ درصد از اقدامات عملیاتی ایستگاه بستان آباد تکمیل شده است. 

او توضیح می‌دهد : مسکن و شهرسازی، راه دسترسی ایستگاه بستان آباد و هم چنین کارهای عملیاتی آن را بر عهده گرفته است. 

استاندار آذربایجان شرقی اضافه می‌کند : قطعه بستان آباد به تبریز به طول ۴۲ کیلومتر، ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

پور محمدی در پایان، اشاره ای به نواقص راه‌آهن  بستان آباد کرده و بیان می‌کند : پل باسمنج و ایستگاه خاوران از نواقص این پروژه است که اقدامات انجام گرفته بر روی پل باسمنج تقریباً اتمام یافته و ایستگاه خاوران نیز به زودی تکمیل خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید : در رابطه با این پروژه، پیگیری‌ها و جلسات مختلفی صورت گرفته است. طی جلسه‌ای که در سال گذشته با مسئولان پروژه، احداث و زیرساخت صورت گرفت، اظهار کردند که سازه‌های پل فلزی است که به اهواز سفارش داده شده و با وجود نوبت ۶ ماه، مشخص نیست که بعد از اتمام این ۶ ماه تحویل دهند یا خیر.

محمد اسماعیل سعیدی در ادامه بیان می‌کند : در نهایت توافق بر این شد که سازه‌ها تغییر یافته و بتنی شود تا پروژه سریع تر به جلو رود چرا که زمان، بسیار مهم است اما سازه‌های بتنی نیز عملی نشد و بار دیگر به سراغ سازه‌های فلزی رفتند.

مطالعات صورت گرفته دقیق نیست

وی با تأکید بر اینکه اگر پل تکمیل گردد بخش مهمی از پروژه انجام خواهد شد به خبرنگار مهر می گوید : در سال جاری نیز با پیگیری‌های صورت گرفته، قرار بر این بود که تا دهه فجر، تا سعیدآباد تکمیل شود اما مشکلی که وجود دارد این است که مطالعاتی که در مسیر تبریز در گذشته انجام یافته بود، مطالعات دقیقی نیست و همین مشکلات باعث گردیده است که اقدامات لازم در مسیر تبریز انجام نگیرد.

سعیدی بیان می‌کند : محل ایستگاه، یکی از عواملی که باعث شده است این قطار تا مسیر تبریز حرکت کندی داشته باشد چرا که هنوز مردد هستند که ایستگاه در خاوران، سعیدآباد و یا در ائل گلی قرار گیرد.

محل ایستگاه، یکی از عواملی که باعث شده است این قطار تا مسیر تبریز حرکت کندی داشته باشداو توضیح می‌دهد : عوامل مختلفی در طولانی بودن این پروژه دخیل است ولی علیرغم پیگیری و تذکرات مختلف، در نهایت به این نتیجه رسیدند که باید مطالعات دقیق کارشناسی بر روی اینکه ایستگاه در شهر تبریز در کجا قرار گیرد به عمل آید.

سعیدی ادامه می‌دهد : برخی از طرح‌ها وجود دارد که علاوه بر هزینه بالا، زمان بر نیز می‌باشند؛ چنانچه وجود یک ایستگاه در منطقه ائل گلی زمان بر می‌باشد و اگر این قصد را داشته باشند که ایستگاه را تا راه آهن فعلی تبریز بیاورند، مستلزم هزینه بالایی است که تمامی این‌ها مستلزم هزینه، زمان و نیازمند مطالعات دقیق است که باید طرح ارائه شده، جامع و کامل بوده و پاسخگوی نیازهای صد سال آینده در کلانشهر تبریز باشد.

تا قطار به تبریز نرسد افتتاح رسمی صورت نگرفته است

وی در پایان به خبرنگار مهر می‌گوید : یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد این است که در بستان آباد، طرح را پایان یافته اعلام کنند و ایستگاه در آنجا قرار بگیرد اما معتقدم افتتاح رسمی این پروژه زمانی است که این قطار به تبریز برسد.

هزینه‌های هنگفتی در طول این ۱۸ سال صرف شد اما متأسفانه تاکنون چنین پروژه عظیمی تکمیل نشده است، پروژه‌ای که می‌تواند علاوه بر تسهیل در رفت و آمد، بخشی از ترانزیت کشور را نیز تکمیل کند.

در حال حاضر این پروژه ملی نیازمند شتاب مسئولان در راستای تکمیل این پروژه است تا بعد از گذشت ۱۸ سال، سوت قطار در گوش مردم آذربایجان نواخته شود.

کد خبر 4761690
این مطلب توسط مهدی عزیزی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۱:۵۶
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (2)