فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
اعضای انجمن(270) نحوه ارسال مطلب نحوه ارسال عکس، موسیقی، فیلم دلایل رد مطلب
جستجوی انجمن
aliarang (aliarang )    

چهار نگرانی درمورد استفاده ارز آزاد برای دارو

درج شده در تاریخ ۹۸/۰۷/۱۶ ساعت 15:39 بازدید کل: 92 بازدید امروز: 92
 

 

چهار نگرانی درمورد استفاده ارز آزاد برای داروبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، غلامحسین مهرعلیان، مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در بخش دوم پنل «معرفی ۱۰ روند برگزیده جهانی در اقتصاد سلامت دنیا» ریسک‌های قیمت گذاری دارو بر مبنای ارز آزاد را مطرح کرد.
 
او در ابتدای سخنانش امتیاز ارز دولتی برای دارو را پایین نگه داشتن قیمت آن عنوان و این سوال را مطرح کرد که آیا این موضوع همیشه یک امتیاز مثبت است یا می‌تواند به تهدیدی برای نظام دارویی تبدیل شود؟
 
مهرعلیان در پاسخ به این پرسش، چهار نگرانی مرتبط با استفاده ارز آزاد و شناور را برشمرد و گفت: بحث اول این است که چه مکانیسمی داریم تا اگر قیمت دارو افزایش پیدا کرد، توان جامعه برای دسترسی به آن حفظ شود؟ برای حفظ این شرایط و پیشگیری از آسیب جامعه باید هزینه لازم در جای دیگری مثل بیمه‌ها بنشیند. حتی در این صورت هم چه گارانتی و تضمینی وجود خواهد داشت که این اتفاق به شکل درست بیفتد؟
 
مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در توضیح این مورد افزود: برای پیشگیری از پایین آمدن دسترسی جامعه باید بودجه و درآمد اختصاصی برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شود که صرفا به دارو تعلق داشته باشد و در هیچ شرایط و وضعیتی، جای دیگر مصرف نشود، وگرنه می‌تواند موقعیت خطرناکی پیش بیاید.

مهرعلیان این که آیا امکان تامین ارز آزاد برای تامین دارو وجود دارد؟ را نگرانی دوم برای تعیین قیمت دارو براساس ارز آزاد عنوان کرد و گفت: پاسخ این است که نمی‌توانیم بگوییم هر مقدار ارز لازم به شکل آزاد تامین خواهد شد، در حالی که تامین ارز در اختیار صادرات است، چطور می‌دانیم که ارز همیشه وجود خواهد داشت؟

به گفته مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، قیمت ارز آزاد، شناور و متناسب با بازار است، بنابراین اگر این ارز مبنای قیمت‌گذاری دارو باشد آیا آن‌قدر انعطاف داریم که قیمت را در همه بخش‌ها با سرعت تطبیق دهیم؟

او چهارمین نگرانی در این مورد را مساله تفویض و تمرکز برای قیمت‌گذاری دانست و گفت: بیمه‌ها در این حوزه نقش عمده‌ای دارند، هر دارویی که بخواهد وارد بازار شود، باید دوباره بررسی صورت بگیرد و این شناور بودن بررسی‌های مجدد را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

نگرانی‌های استفاده از ارز دولتی برای دارو

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۷/۱۶ - ۱۷:۳۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (4)