فراموش کردم
لطفا تایپ کنید...
اعضای انجمن(4)
جستجوی انجمن
aliarang (aliarang )    

پیام امام خمینی (ره) به امام موسی صدر چه بود؟ محمد صدر می‌گوید در زمان دستگیری امام خمینی (ره)، امام موسی صدر سفری به واتیکان داشت تا با پاپ دیدار کند و اوضاع سخت و دشوار ایران و دستگیری امام و سایر روحانیون را با رهبران جهان مسیحیت در میان بگذارد.

درج شده در تاریخ ۹۸/۰۷/۱۲ ساعت 09:53 بازدید کل: 77 بازدید امروز: 77
 

 

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سید محمد صدر  درباره نقش امام موسی در صدر پیروزی انقلاب گفت: آقای علیرضا محمودی نقل می‌کند که در سال ۱۳۴۱ چندی بود که امام موسی صدر به لبنان مهاجرت کرده بود، اما کاملا به اوضاع ایران توجه داشت و مسایل را دنبال می‌کرد، ایشان از آغاز تا لحظه ربوده شدن در لیبی هیچ‌گاه از ایران و انقلاب ایران غافل نبود و همواره با رهبران روحانی و غیرروحانی نهضت همچون حضرت امام، شهید بهشتی، شهید مطهری، مهندس بازرگان و دکتر یزدی در خارج ارتباط داشت و پناهگاه مبارزان ایرانی بود که به علت فشار رژیم شاه از ایران می‌گریختند.»»»» در همین رابطه بخوانید:

پیام امام خمینی به امام موسی صدر چه بود؟

بیشتربخوانید: مدارکی جدید که از زنده‌بودن امام موسی صدر خبر می‌دهند

محمد صدر: اتهام موسوی خوئینی‌ها به امام موسی صدر نارواست

صدر درباره دیدار امام موسی صدر با پاپ گفت: امام موسی صدر سفری به واتیکان برای آزادی امام خمینی داشت. پس از ۱۵ خرداد ۴۲ که امام خمینی دستگیر شد، امام موسی صدر در تیرماه ۴۲ به واتیکان سفر و با وزیر خارجه پاپ ملاقات کرد تا اوضاع سخت و دشوار ایران و دستگیری امام و سایر روحانیون را با رهبران جهان مسیحیت در میان بگذارد تا از این طریق فشار‌های جهانی بر شاه وارد شود.

وی هم‌چنین درباره ارتباط امام موسی صدر با چهره‌های انقلابی گفت: ایشان در سفری که به آلمان داشتند با شهید دکتر بهشتی جلسات مفصل و طولانی درباره مسائل ایران، نجف و دانشجویان مستقر در اروپا داشتند. این دو شخصیت مبارز از بنیانگذاران موثر انجمن‌های اسلامی دانشجویان خارج از کشور به شمار می‌آمدند.

ماجرای دستور شاره برای لغو ملیت ایرانی امام موسی صدر

صدر به اسناد ساواک درباره فعالیت‌های امام موسی صدر اشاره کرد و گفت: کد دیگری که اظهارات درباره انقلابی نبودن امام موسی صدر را نقض می‌کند، اسناد ساواک درباره فعالیت‌های ضدسلطنت امام موسی صدر است که برای وزارت خارجه و ساواک و شاه ارسال می‌شده است. در پی همین گزارش‌ها بود که در سال‌های آخر، شاه نسبت به امام موسی صدر حساس شده و حتی دستور داده بود ملیت ایرانی امام موسی صدر را لغو کنند.

ماجرای پیام امام به موسی صدر

وی افزود: آقای محمودی در بخش دیگری درباره فعالیت‌های فرهنگی سیاسی امام موسی صدر می‌نویسد که استاد حسین شرف الدین شوهر خواهر امام موسی صدر که از نویسندگان و متفکران لبنان است درباره ارتباطات دانشجویی امام موسی صدر و ارتباط با نجف و اروپا می‌گوید که در تمامی سال‌هایی که امام خمینی در نجف حضور داشتند بسیاری از افراد که می‌خواستند با ایشان تماس بگیرند به مجلس اعلای شیعیان لبنان مراجعه می‌کردند. من خود مکرر دانشجویان مسلمان ایرانی را می‌دیدم که از اروپا و آمریکا به بیروت آمده‌اند تا از آنجا به نجف بروند، آقای صدر هم دستور می‌داد تا هماهنگی‌های لازم صورت گرفته و مشکلات سفرشان به نجف حل شود؛ باز یادم می‌آید که مرحوم حاج احمد آقای خمینی دو الی سه سال قبل از پیروزی انقلاب سفری به لبنان داشت و مدتی طولانی مهمان آقای صدر بود، آقای شرف الدین می‌گوید: من بار‌ها آقای سیدمحمود دعایی یا همکارانشان را دیدم که از نجف به سوریه آمدند و با آقای صدر ملاقات کردند، حتی در یکی از ملاقات‌ها آقای دعایی پیامی از امام خمینی آورده بودند که از فارسی به عربی ترجمه شده بود، آقای صدر هر دو نسخه فارسی و عربی را به من دادند و خواستند آن‌ها را مطابقت داده و در صورت لزوم ویرایش کنم.

منبع: خبر آنلاین

انتهیا پیام/

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۷/۱۲ - ۱۱:۲۱
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (2)