فراموش کردم
اعضای انجمن(4)
جستجوی انجمن
aliarang (aliarang )    

مهمانپرست در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان: اروپا با عدم ارتباط با ایران، محرومیتی خود ساخته درست کرده است/ باید از ظرفیت‌های شرق بهره ببریم

درج شده در تاریخ ۹۹/۰۵/۱۲ ساعت 11:30 بازدید کل: 208 بازدید امروز: 208
 
مهمانپرست در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

اروپا با عدم ارتباط با ایران، محرومیتی خود ساخته درست کرده است/ باید از ظرفیت‌های شرق بهره ببریم

سفیر پیشین ایران در لهستان گفت: در شرایط تحریم نباید دست روی دست بگذاریم، بلکه باید ظرفیت‌های دیگر کشور‌های آسیاسی بهره ببریم.

رامین مهمانپرست سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر پیشین ایران در لهستان و لیتوانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چرخش نگاه ایران به سمت همکاری با شرق، گفت: برقراری ارتباط با کشور‌هایی که با ما خصومت ندارند و برای دوستی با کشورمان دلایل و شاخصه‌های مشخصی داشته باشند، اولویت دارد تا روابط دو جانبه خوبی شکل بگیرد و در کنار آن همکاری‌های چند جانبه را هم تعریف کنیم.

او افزود: دستگاه دیپلماسی و به ویژه وزیر امور خارجه کشورمان تحرکات بیشتری با کشور‌های شرق پیدا کردند و آن به دلیل ظرفیتی است که در حال حاضر برای توسعه روابط با کشور‌های شرق می‌توانیم با هم تعریف کنیم، چراکه کشور‌هایی مانند چین، روسیه و سایر کشور‌های شرقی ضمن اینکه از نظر اقتصادی آمادگی همکاری‌های بیشتری با ایران دارند، در برخی از زمینه‌ها به لحاظ فرهنگی و خصوصیات مشترکی که بین ما و آن‌ها وجود دارد، رابطه نزدیک تری را می‌توانیم با هم تعریف کنیم.

مهمانپرست ادامه داد: گسترش روابط با شرق بدین معنا نیست که با برخی از کشورها رابطه داشته باشیم و قسمت‌های دیگر را در نظر نگیریم، اصولا روابط خارجی بر اساس منافع ملی شکل می‌گیرد و هر کشوری که احساس کنیم می‌توانیم بخشی از نیازهایمان را تامین کنیم یا بخشی از نیاز‌های کشور مقابل را به وسیله ظرفیت‌های داخلی خود بتوانیم جبران کنیم، ارتباط برقرار می‌کنیم.

بیشتر بخوانید

 • چرخش ایران به سمت شرق؛ آمریکا از چه نگران است؟
 • سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به بدعهدی اروپایی ها در عمل به تعهدات خود در قبال ایران، تصریح کرد: هنگامی که کشوری خود را به دلیل فشار‌های سیاسی آمریکا از ظرفیت‌های بزرگی که در ایران وجود دارد،  محروم می‌کند به خود ضربه می زند، این ضرری است که غرب به دلیل رفتار سیاسی آمریکا و نداشتن اراده و جرئت لازم در بین برخی از کشور‌های اروپایی محرومیتی خود ساخته برای خود درست کردند، البته ما هم ممکن است از این محدود شدن روابط منافعی را از دست دهیم و طبیعی است که اگر غرب بخواهند با ما رابطه خوبی داشته باشد، کشور ما هم از ظرفیت‌های متقابل استفاده می‌کند.

  او افزود: در این شرایط تحریمی نباید دست روی دست بگذاریم، بلکه باید ظرفیت‌های بزرگی که در کشور‌های مختلفی مانند چین، روسیه، هند،کره، ژاپن، آمریکای لاتین و حتی دیگر کشور‌های آسیاسی بهره ببریم و با همسایگان خود روابط بسیار ویژه‌ای را تعریف کنیم.

  انتهای پیام/

  این مطلب توسط میثم عظیمی. بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۹/۰۵/۱۲ - ۱۳:۵۶
  اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
  برچسب ها:

  1
  1


  لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
  فراموش کردم
  تبلیغات
  کاربران آنلاین (2)