فراموش کردم
اعضای انجمن(447) شعری تکان دهنده درباره امام زمان حضرت مهدی عدالت و لطف خدا پیامبر اکرم : توبه زیباست ولی در جوانی زیباتر قدرت بدنی حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام در جوانی بی حسین احساس پیری میکنم ارتباط با مدیریت انجمن مذهبی
جستجوی انجمن
قربانی علی (aliali11 )    

چرا خداوند مرا فقیر نمود؟؟

درج شده در تاریخ ۹۶/۰۱/۳۰ ساعت 04:24 بازدید کل: 19 بازدید امروز: 19
 

گاهی وقتها  میبینیم ، خداوند به شخصی مال و ثروت فراوانی داده است فورا میگوییم: چه میشود خدا او را دوست دارد به همین خاطر است که او اینچنین  دارا نموده است.

اما وقتی میبینیم که در شخصی نقصی (مثل: فقر یا فقدان عزیزانش) ایجاد شد، میوییم: حتما خداوند او را دوست نداشته است.

اما در پاسخ به این دو ادعا ی فوق باید بگوییم :

اولا:  اینطور که بیان شد نمیباشد.

چون اصلا این دنیا عالم عمل است نه جزاء.(هرچند که برخی از گناهان  در این دنیا نیز عقوبت دارند ، مثل: عاق والدین و ظلم به مظلوم  و.... )

ثانیا: یادمان نرود که این دنیا محل آزمایش و ابتلاء است، خداوند متعال در قرآن کریم میفرماید:[ أَ حَسِبَ النَّاسُ أَن یُترَکُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَ هُم لا یُفتَنُونَ  وَ لَقَد فَتَنَّا الَّذینَ مِن قَبلِهِم فَلَیَعلَمَنَّ اللَّهُ الَّذینَ صَدَقُوا وَ لَیَعلَمَنَّ الکاذِبین ]‏ (سوره ی عنکبوت آیه ۲و۳)  

و این آزمایش برای برخی افراد  با دادن ثروت انجام مییرد ، برای برخی ها با گرفتن مال و ثرویت (=فقر) است.

حتی  گاهی هم گرفتاری و  نقمت ، لطف الهی بر بندانش میباشد. و نعمت دادن به افرادی هم باعث  بیشتر شدن عذاب آنهاست.( به اصطلاح باعث استدراج و غوطه ور شدن فرد در عذاب میشود.)

و به همین اشاره دارد روایت زیر:قالَ قَالَ أَبُو عَبدِ اللَّهِ ع‏ :

إِذَا أَرَادَ اللَّهُ‏ تَعَالَی بِعَبدٍ خَیراً فَأَ‌ذنَبَ ذَنباً تَبِعَهُ بِنَقِمَةٍ وَ یُذَکِّرُهُ الِاستِغفَارَ

وَ إِذَا أَرَادَ اللَّهُ‏ تَعَالَی بِعَبدٍ شَرّاً فَأَذنَبَ ذَنباً تَبِعَهُ بِنِعمَةٍ لِیُنسِیَهُ الِاستِغفَارَ وَ یَتَمَادَی بِهِ وَ هُوَ قَولُ اللَّهِ تَعَالَی‏ (سَنَستَدرِجُهُم مِن حَیثُ لا یَعلَمُونَ‏ ) بِالنِّعَمِ عِندَ المَعَاصِی‏

حضرت ابو عبد اللَّه علیه السّلام فرمودند:

هر گاه خداوند متعال برای بنده‏ای خیر بخواهد پس در صورتی که آن بنده گناهی مرتکب شد به دنبال آن گرفتار نقمت و عذابی او را نموده تا بدین وسیله متوجه طلب آمرزش و استغفار گردد

و زمانی که برای بنده‏ای بدی را خواسته باشد به دنبال گناهش به او نعمتی می‏دهد تا استغفار را فراموش کرده و در گناه پیوسته بماند و به همین معنا اشاره دارد فرموده حق تعالی:

سَنَستَدرِجُهُم مِن حَیثُ لا یَعلَمُونَ‏

(به زودی آنها را به عذاب و هلاکت دچارکنیم از جایی که نمی‏دانند).مقصود این است که هنگام انجام معاصی به ایشان نعمت میدهیم.

منبع: علل الشرائع ج۲ ص۵۶۱

پس باید ، نه به سبب ثروتمند بودن   ونه به خاطر فقر ناراحت شد ،چون اینها همه برای امتحان وآزمایش ماست.

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۶/۰۱/۳۰ - ۰۹:۰۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (5)