فراموش کردم
اعضای انجمن(403) مقررات انجمنهای صفحه اصلی مقررات خاص انجمن موسيقي ارتباط با مدیر انجمن
جستجوی انجمن
Adore (ADORE )    

مطلبی مفید در مورد گیتار

منبع : http://forum.vmusic.ir/showthread.php?t=2314
درج شده در تاریخ ۹۲/۱۰/۱۷ ساعت 11:09 بازدید کل: 188 بازدید امروز: 96
 

 

 

گیتار نوعی سازهای زهی است که با مضراب یا انگشت نواخته می‌شود. این ساز علاوه بر داشتن قدمت تاریخی قابل توجهی در قرن گذشته (چه از لحاظ ساختار خود ساز و چه از لحاظ تکنیک های نوازندگی) هم گام با تحولات موسیقی غرب پیشرفت چشم گیری داشته. که این پیشرفت علاوه بوجود آوردن گونه های متفاوتی از این ساز، برای آن جایگاه ویژه ای در موسیقی امروز جهان بوجود آورده است.

سیر تاریخی

گیتار نتیجه تحول لوت در اروپا است. لوت نیز خود تحول یافته عود (به عربی العود=چوب) و بربط است. گفته می‌شود زریاب نامی عود را به اندلس آورد و از آن پس این ساز در اسپانیا و دیگر مناطق اروپا رایج شد.

در زمان حکومت اسلام در اروپا، این ساز توسط زریاب دارابگردی و چند تن از شاگردانش به آندلس برده شد. در آن زمان به گیتار، کیتارا یا قیتارا می گفتند و نام کنونی آن برگرفته از همین نام است. در واقع وجود پسوند تار در نام گیتار می تواند موید این باشد که گیتار سازی ایرانی است.

زریاب در اسپانیا شروع به آموزش گیتار کرد. در آن زمان اسپانیایی ها خود سبکی غنی بنام فلامنکو داشتند که با سازهایی از جمله کاستانت، کاخون با همراهی پالماس، بایلا (رقص فلامنکو) و کانته (آواز فلامنکو) نواخته می شد.
اجزای گیتار
همان طور که در عکس ها ملاحظه می کنید، گونه های مختلف گیتار ممکن است شامل اجزای متفاوتی باشند. یا شکل اجزا و یا جنس آن ها با هم فرق داشته باشند. اما نهایتا اجزای موجود در همه ی انواع گیتار ها همین ها هستند.

 1. سردسته
 2. خرک
 3. گوشی ها (برای کوک کردن ساز)
 4. فرت (Fret)
 5. Truss Rod (پیچی ست که برای تنظیم انحنای دسته به کار می رود)
 6. Inlays (تزئیناتی هستند که نقش راهنما را دارند و معمولا پشت فرت های 3 5 7 9 12 15 17 19 21 24 قرار می گیرند)
 7. دسته
 8. Heel (اتصال بدنه با دسته)
 9. بدنه
 10. پیکاپ ها (pickups)
 11. قسمت های مربوط به مدار الکتریکی (تنظیمات ولوم و تن صدا)
 12. خرک پایینی (Bridge)
 13. صفحه پیک گارد (گاهی برای مخفی کردن مدارها و گاهی صرفا برای جلوگیری از خش دار شدن رنگ بدنه در اثر برخورد پیک به مرور زمان)
 14. صفحه ی پشتی
 15. صفحه ی جلویی
 16. قسمت های جانبی
 17. سوراخ صدا (معمولا دارای تزئینات زیبا به نام rosset )
 18. سیم ها
 19. saddle (تنظیم کننده ارتفاع هر سیم)
 20. فرت بورد (چوبی که فرت ها روی آن کوبیده شده اند)انواع گیتار


گیتارها را به شیوه های مختلفی می توان دسته بندی کرد. در این بین اگر بخواهیم از لحاظ صوتی آن ها را دسته بندی کنیم، که مسلما برای یک ابزار موسیقی مناسب ترین روش خواهد بود. از آن جایی که نحوه تولید صدای آکوستیک در گیتار ارتباط تنگاتنگی با نوع بدنه آن دارد، ناچار به استفاده از دسته بندی بدنه خواهیم بود:

گیتار با بدنه چوبی توخالی

انواع گیتارهای آکوستیک


گیتار آکوستیک گیتاری ست که برای شنیده شدن وابسته به ابزارهای دیگر (مثل آمپلی فایر) نیست. صدای سیم ها تنها در بدنه ی چوبی توخالی آن تقویت شده و به گوش می رسد. این نوع گیتار معمولا شش سیم فلزی دارند که ضخامت آن ها از زیرترین سیم تا بم ترین سیم به طور معمول بین 13 تا 56 هزارم اینچ می باشد. بدنه از اتصال صفحه چوبی پشتی، صفحه چوبی جلویی، و دو قسمت چوبی انحنادار کناری ساخته می‌شود، که صفحه ی بالایی معمولا دارای سوراخ یا سوراخ های بزرگی است که به واسطه شکل و محل قرار گرفتنشان می توانند ویژگی های آکوستیکی خاصی به ساز بدهند.

گونه ی اسپانیایی گیتار آکوستیک با عنوان گیتار فلامنکو شناخته می‌شود. که نامش را از سبک زیبای فلامنکو به ارث برده است.
انواع گیتارهای کلاسیک

اکولایزر یک گیتار الکتروآکوستیک

اصولا باید گفت گیتار کلاسیک نوعی گیتار آکوستیک است. چون صدای آن بدون واسطه شنیده می‌شود. اما این نوع گیتار کمی با گیتارهایی که با عنوان گیتار آکوستیک شناخته می شوند تفاوت دارد. بدنه آن کمی کوچکتر بوده و در آن به جای سیم های فلزی از سیم های نایلونی استفاده می‌شود، که به آن صدای نرم و آرامی می دهد. این ساز نسبت به سازهای دیگر ارکستر و نیز گیتار آکوستیک صدای کمتری دارد.
انواع گیتارهای الکتروآکوستیکاز لحاظ ظاهری شاید نتوان تفاوت چندانی بین یک گیتار الکتروآکوستیک با یک گیتار آکوستیک پیدا کرد. اما از لحاظ صوتی گیتار الکتروآکوستیک روند الکتریکی را پیش می گیرد، بدین صورت که صدا توسط پیکاپ به شکل سیگنال الکتریکی درآمده، که بعد از طی کردن مسیرها و برخی ادوات الکتریکی، به وسیله آمپلی فایر تقویت میشود و سر انجام از طریق اسپیکرهای آمپلی فایر به گوش می رسد.

اگر تنظیمات خیلی خاصی برای آمپلی فایر (و افکت یا افکت ها) نداشته باشیم، صدای این نوع گیتار با گیتار آکوستیک تفاوتی نخواهد داشت، با این تفاوت که حالا صدا تا حدود زیادی تحت کنترل می باشد. نوازنده بدون آنکه مجبور به تعویض ساز برای پیدا کردن صدای مورد نظرش باشد میتواند از طریق تنظیم اکولایزری که روی گیتار قرار دارد حالت صدا را تغییر دهد و با صدایی که مورد نظرش است نوازندگی کند.

گیتار با بدنه چوبی نیمه خالی

 • انواع گیتارهای جاز و بلوز
 • گیتار با بدنه چوبی توپر

 • انواع گیتارهای الکتریک
 • گیتار با بدنه فلزی

 • انواع رزوناتور

 • گیتارها را از جنبه های دیگری هم می توان دسته بندی کرد:

 • از نظر طول گام دسته (Scale Size):
 • تنور (با گام دسته در حدود 21 تا 23 اینچ)
 • معمولی (با گام دسته در حدود 24 تا 25.5 اینچ)
 • باریتون (با گام دسته در حدود 26 تا 28 اینچ)
 • بیس (با گام دسته در حدود 30 تا 36 اینچ)
 • از نظر تعداد و جنس سیم ها:
 • چهار و پنج سیم (معمول در انواع گیتاربیس)
 • شش سیم (معمول در انواع گیتار و گاهی در گیتاربیس)
 • از جنس فلز (معمول در انواع گیتار آکوستیک)
 • از جنس نایلون (معمول در انواع گیتار کلاسیک)
 • هفت و هشت سیم (گاهی در انواع گیتار الکتریک)
 • دوازده سیم به صورت شش سیم دوبله (گاهی در انواع گیتار الکتریک)

 • از نظر شیوه صدابرداری

 • آکوستیک (بدون واسطه توسط میکروفون)
 • الکتریک (با استفاده از پیکاپ)
 • این مطلب توسط امین داودی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۲/۱۰/۱۷ - ۱۱:۱۲
  اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
  برچسب ها:

  1
  1


  لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
  فراموش کردم
  تبلیغات
  کاربران آنلاین (1)