فراموش کردم
اعضای انجمن(325) مدیریت انجمن
جستجوی انجمن
امین داودی (achachio )    

تولید گازوئیل از هوا

منبع : https://digite.ir/1395/05/02/%d8%aa%d9%88%d9%84%db
درج شده در تاریخ ۹۶/۰۵/۰۸ ساعت 16:26 بازدید کل: 199 بازدید امروز: 193
 

چند شرکت کانادایی و آلمانی طی ماه های گذشته اقدام به تولید گازوئیل از هوا کرده‌ اند که از ماه آوریل استفاده از این گازوئیل ها آغاز شده است.

به تازگی چند شرکت کوچک در کانادا و آلمان به فنآوری تولید گازوئیل از هوا دست پیدا کرده‌ اند. بر همین اساس این دو شرکت دی اکسید کربن را از هوا گرفته و از این ماده در تولید گازوئیل استفاده می کنند.

شرکت آلمانی سان فایر در ماه آوریل اولین محموله از این نوع گازوئیل را تولید کرد و وزیر آموزش و تحقیقات فدرال این کشور،‌ جوآنا وانکا، به طور نمادین چند لیتر از این محصول را برای استفاده در خودروی خود ریخت.

از سوی دیگر شرکت کانادایی کربن انجینیرینگ نیز تأسیساتی طراحی کرده است تا بتواند روزانه یک تا دو تن کربن دی اکسید از هوا گرفته و با استفاده از آن روزانه ۵۰۰ لیتر گازوئیل تولید کند.استخراج کربن از هوا نیازمند استفاده از برق است که بر اساس گفته این دو شرکت در صورتی که این برق از منابع تجدید پذیر بدست بیاید تولید این نوع گازوئیل بدون تولید کربن و سازگار با محیط زیست خواهد بود.

از سوی دیگر در صورت استفاده از این روش، کربنی که در خودروهای مصرف کننده این نوع سوخت تولید می شود همان کربنی است که در مرحله اول از هوا گرفته شده بود و به میزان کربن کنونی در هوا افزوده نمی‌ شود و مجددا قابل استخراج و استفاده است.

استفاده از سوخت‌ های فسیلی روز به روز به میزان کربن هوا می افزاید و توقف و یا کاهش تولید این ماده خطرناک از جمله اهداف کنونی مهم جهانی است.حجم دی اکسید کربن هوا در جهان در سال ۲۰۱۲-۱۳ به ۴۰۰ ذره در یک میلیون ذره افزایش یافت که بالاترین میزان آن در طول تاریخ ثبت علمی بوده است. بنا به اعلام سازمان ملی آب و هوا و اقیانوسی آمریکا، ماه های جولای ۲۰۱۴ و ژوئن ۲۰۱۵ گرم ترین ماه های تاریخ جهان از زمان ثبت آن بوده اند. به طور کلی تولید این سوخت می تواند استفاده از سوخت های فسیلی را برای کشورها کاهش دهد. کربن بدست آمده از هوا همچنین می تواند در تولید نوشابه های گاز دار مورد استفاده قرار گیرد.

در حال حاضر دولت آمریکا قصد دارد تا از این فرآیند در تولید سوخت ناوهای خود استفاده کند.

منبع:

https://digite.ir/1395/05/02/%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%88%d8%a6%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d9%87%d9%88%d8%a7/

این مطلب توسط میثم عظیمی. بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۶/۰۵/۰۸ - ۱۹:۰۹
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)