فراموش کردم
اعضای انجمن(270) نحوه ارسال مطلب نحوه ارسال عکس، موسیقی، فیلم دلایل رد مطلب
جستجوی انجمن

کاهش سرطان ریه با رژیم غذایی قرمزرنگ

منبع : آرمان امروز
درج شده در تاریخ ۹۶/۱۱/۱۹ ساعت 18:11 بازدید کل: 116 بازدید امروز: 114
 

کاهش سرطان ریه با رژیم غذایی قرمزرنگ

کاهش سرطان ریه با رژیم غذایی قرمزرنگ

محققان دریافتند خوردن موادغذایی قرمزرنگ نظیر فلفل دلمه قرمز و پرتقال، ریسک سرطان ریه را حتی در افراد سیگاری کاهش می دهد. محققان در سال 2004 دریافته بودند که «بتا کریپتوکسانتین» (BCX) رنگدانه طبیعی که عامل ایجاد رنگ های قرمز روشن و نارنجی بسیاری از میوه ها و سبزیجات است، قادر به کاهش ریسک ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری است، اگرچه علت واقعی آن هنوز نامشخص بود.

حال در مطالعه ای جدید، محققان دانشگاه تافتس ماساچوست، علت مولکولی خواص قوی ضدسرطانی این رنگدانه را کشف کرده اند. ژیانگ دانگ وانگ، سرپرست تیم تحقیق به همراه تیمش، دریافت که BCX دارای تأثیر معکوس نیکوتین بر سلول‌های ریه در موش‌ها است و قادر به کاهش رشد نامنظم سلول های ریه بوده و گسترش سرطان را محدود می کند.

در حالیکه مطالعات بیشتری در این زمینه موردنیاز است، وانگ پیش بینی کرده است که شناسایی تأثیر BCX بر سلول های ریه می تواند منجر به تکنیک های پیشگیری شیمیایی شده و در توصیه های رژیمی بیماران و افراد تحت درمان سرطان ریه و همچنین برای بازماندگان سرطان ریه اجرا شود.

وانگ در بیانه ای عنوان کرد: « برای افراد سیگاری، مصرف کنندگان تنباکو و افرادی که در معرض ریسک بالای قرار گرفتن در معرض دود تنباکو قرار دارند، نتایج ما شواهد تجربی را نشان می دهد که خوردن مواد خوراکی سرشار از BCX دارای تأثیر سودمندی بر ریسک ابتلا به سرطان ریه است.» نیکوتین به سلول های ریه پیوند می خورد، در نتیجه موجب بروز آغاز واکنش بیوشیمیایی می شود که ممکن است منجر به رشد نامنظم سلولی و رشد عروق خونی جدید شود که شرایط خوبی برای سرطان ریه را فراهم می کند.

اما وانگ و تیم تحقیقش دریافتند که BCX قادر به مقابله با این واکنش از طریق جلوگیری از رشد سلول ریه و پیشگیری از گسترش سلول های سرطان در بخش های مختلف بدن است. محققان در مطالعات خود دریافتند مصرف حدود 870 میکروگرم BCX در روز که معادل یک فلفل دلمه ای قرمز یا دو عدد نارنگی در روز است، دارای بیشترین فایده است.

این مطلب توسط جلال علی اصغری بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۶/۱۱/۱۹ - ۱۸:۱۵
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (2)