فراموش کردم
رتبه کلی: 107


درباره من
سیدمرتضی حسینی مربی بین المللی IFBB
دارنده تندیس زرین برند برتر ورزش ایران در سال 95

مصرف این مکمل ها با هم ممنوع است

درج شده در تاریخ ۹۲/۰۴/۳۰ ساعت 18:37 بازدید کل: 5042 بازدید امروز: 3016
 

مصرف این مکمل ها با هم ممنوع است

مکمل هایی که نباید در یک زمان با هم مصرف شوند.

 

1) اولین آنها کلسیم + روی و منیزیم (یا به طور خاص مکمل .ZMA)

کلسیم باعث جلوگیری از جذب روی و منیزیم می شود. بنابراین نباید آنها را با هم در یک زمان مصرف کرد.

نکته مهمی که ورزشکاران باید به آن توجه داشته باشند این است که آنهایی که از مکملهای کلسیم هم استفاده نمی کنند باید توجه به مکلمهای دیگری که حاوی کلسیم می باشد داشته باشند چرا که همه مکملهای حاوی پروتئین وی، سویا و یا شیر موجود در بازار حداقل حاوی 200-100 میلی گرم کلسیم در هر سروینگ می باشند و اگر شما جزو آن دسته افرادی باشید که این مکمل ها را با شیر مخلوط کرده و میل می کنید مقدار کلسیم موجود را به حداقل 500 میلی گرم خواهید رساند.

پس اگر شما هم مثل اکثر بدنسازان حرفه ای آخرین وعده مکمل پروتئینی خود را قبل از خواب مصرف می کنید، در صورت مصرف مکمل ZMA باید مصرف آن را در آن ساعت فراموش کنید (نکته قابل ذکر این است که بهترین شیوه مصرف مکمل ZMA با مقدار زیادی آب قبل از خواب می باشد.)

راه حل: اگر شما جزو افرادی هستید که مکمل ZMA را در برنامه خود دارید و در کنار آن می خواهید از پودرهای پروتئینی نیز استفاده کنید، دو راه حل دارید: اولین راه حل این است که پودر پروتئینه خود را یک یا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید و مکمل ZMA را درست قبل از خواب با آب مصرف کنید. اما برای آنهایی که امکان دارد در طول خواب احساس گرسنگی کنند و از گرسنگی بیدار شوند راه حل بهتری هست و آن هم جایگزین کردن پروتئین وی با پروتئین تخم مرغ (Egg Protein) می باشد چرا که این مکملها فاقد کلسیم می باشند، و یا اگر هم حاوی کلسیم باشد مقدار آن در حد 20-10 میلی گرم در هر وعده بوده که بسیار ناچیز است. پس راه حل دوم به این صورت می شود مکمل پروتئین تخم مرغ خود را با آب یا آب میوه مخلوط کرده (شیر را فراموش کنید)! و میل کنید، و ده تا پانزده دقیقه بعد مکمل ZMA را مصرف کنید.

 

2) قابل توجه ترین مکملهایی که نباید آنها را با هم در یک زمان مصرف کرد: «کراتین و گلوتامین» است.

شما نباید کراتین و گلوتامین را در یک زمان با هم مصرف کنید؛ چون کراتین و گلوتامین برای جذب شدن با هم رقابت می کنند و پیروز شدن هر کدام در این رقابت باعث شکست دیگری خواهد شد.

راه حل: باید کراتین و گلوتامین به فاصله دو ساعت از هم مصرف شوند، اغلب بدنسازان حرفه ای گلوتامین را قبل از تمرین و قبل از خواب مصرف می کنند و کراتین خود را بعد از تمرین و صبح هنگام بیدار شدن مصرف می کنند که این بهترین شیوه مصرف این دو مکمل با هم می باشد که باعث می شود هر کدام از اینها زمان بیشتری برای جذب توسط بدن داشته باشند.

پس شما هم از شیوه مصرف صحیح حرفه ای ها پیروی کنید. اما برای آنهایی که صبح و بعد از صبحانه تمرین می کنند اگر کراتین مصرفی خود را فقط یکبار در روز مصرف می کنند، بهتر است آن را بعد از تمرین مصرف کنند و در روزهایی که تمرین نمی کنند کراتین مصرفی خود را با 2 تا 3 ساعت فاصله از گلوتامین مصرفی که بهتر است صبح مصرف شود، مصرف کنند.

 

3) کراتین به همراه کافئین نباید مصرف شود.

یک گروه از پژوهشگران بلژیکی تحقیقات کاملی در مورد تأثیر مصرف مکملهای حاوی کافئین با کراتین انجام داده اند.

البته مقصود ما از کافئین علاوه بر مکملهای حاوی این ماده، چای و قهوه نیز هست چرا که این دو نوشیدنی پرطرفدار حاوی مقادیر بالای کافئین می باشند.

مصرف کافئین باعث بی اثر شدن و جلوگیری از بارگیری کراتین توسط عضلات می شود! بله این بزرگترین مشکلی است که افرادی که چای و قهوه زیادی در طول روز مصرف می کنند با آن روبرو هستند، حتی آنهایی که تنها دو فنجان قهوه و یا چای در روز می خورند هم با این مشکل روبرو هستند چرا که کافئین اثر طولانی مدتی در بدن دارد و در حدود 5-4 ساعت اثرش در بدن می ماند.

راه حل: اگر شما مثل بسیاری از بدنسازان اولین وعده کراتین روزانه خود را صبح و هنگام بیدار شدن مصرف می کنید باید تا 4 یا 5 ساعت بعد، مصرف چای و قهوه را فراموش کنید و اگر شما نیز مثل اکثر بدنسازان وعده دوم کراتین مصرفی خود را بعد از تمرین مصرف می کنید باید 445 ساعت قبل و 445 ساعت بعد از مصرف کراتین هیچگونه چای و یا قهوه ای مصرف نکنید.

پس بهتر است در روزهای اولیه مصرف کراتین که دوره بارگیری کراتین می باشد مصرف چای و قهوه را فراموش کنید و پس از آن هم تا انتهای دوره مصرف کراتین، مصرف آن را به شکلی که در بالا ذکر شد انجام دهید.

 

4) مصرف همزمان ویتامین E و آهن در یک زمان نباید انجام شود. چرا که آهن باعث تخریب و از بین رفتن ویتامین E می شود.

پس نباید ویتامین E و آهن خود را در یک زمان با هم مصرف کنید. و اگر می خواهید از خواص مربوط به آنتی اکسیدان بودن این ویتامین بهره مند شوید بهتر است از آنتی اکسیدان های دیگر مثل ویتامین A و یا سلنیم به همراه آهن استفاده کنید.

 

5) دو ماده معدنی دیگر که مصرف آن دو به هیچ وجه در یک زمان با هم توصیه نمی شود «مس و روی» می باشد.

وقتی شما آنها را به صورت مکمل با هم در یک زمان مصرف می کنید این دو ماده معدنی برای جذب با هم به رقابت برمی خیزند و جذب هر یک باعث عدم جذب دیگری می شود. بنابراین دو ماده معدنی را به صورت جداگانه در ساعت های مختلف مصرف کنید.

این مطلب توسط رضا امامی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۲/۰۴/۳۰ - ۱۸:۳۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)