فراموش کردم
رتبه کلی: 1340


درباره من
تو گوگل بزنین ویدیوهای تحقیق در مذهب
تحقیق در مذهب (YaALIjan )    

آیا این احتمال وجود ندارد که در صورت برگزاری انتخابات مجدّد مردم به جمهوری اسلامی رأی ندهند؟

درج شده در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۶ ساعت 19:17 بازدید کل: 256 بازدید امروز: 256
 

احتمالی که در سؤال مطرح شده، احتمال عقلایی نیست، بلکه احتمال به معنای عام است؛ پس جواب دادن به این احتمال، لزومی ندارد.

ممکن است کسی پافشاری کند و بگوید: در مسائلی مانند تعیین نوع حکومت، هر چند احتمال ضعیفی وجود داشته باشد لکن چون محتمل بسیار اهمیت دارد باید به آن ترتیب اثر داد؛

ولی خواهیم گفت: این احتمال در مورد هر نظام و حکومتی وجود دارد. فرض کنید کسی بگوید: اگر در آمریکا انتخابات برگزار شود، مردم نظام دو حزبی کنونی را نمی‌پذیرند، پس باید رفراندوم برگزار شود. آیا فقط با این احتمال می‌توان انتخابات مجدّد برگزار کرد؟ آیا تا کنون در کشوری ـ با هر شکل از حکومت ـ انتخاباتی به صرف احتمال و ادّعا انجام شده است تا نظام جمهوری اسلامی هم چنین کند؟! اگر این ادّعا را بررسی کنیم مستلزم تالی فاسد مهمی است؛

توضیح آنکه: اگر مردم با انتخابات آزاد نماینده‌ای را برگزینند و پس از گذشت زمان اندکی احتمال داده شود رأی دهندگان از نظر خویش برگشته‌اند، باید تقاضای تجدید انتخابات بشود؟!

همین احتمال در مورد انتخابات ریاست جمهوری، اعضای شورای شهر، شهرداران و مسؤولان دیگری که در نظامهای مختلف از طریق انتخابات برگزیده می‌شوند، نیز مطرح می‌شود. اگر در انتخابات به صِرف احتمال تغییر نظر و رأی مردم ـ که در هیچ زمانی منتفی نیست ـ انتخابات مجدّد برگزار گردد، کار دولتها و حکومتها فقط برگزاری انتخابات می‌شود!

آیا چنین امری در دنیا پذیرفته است؟!

نام کتاب : پرسشها و پاسخها نویسنده : مصباح یزدی، محمد تقی    جلد : 1  صفحه : 37

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۹:۱۷
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)