فراموش کردم
رتبه کلی: 957


درباره من
یک شهروند (YKSHH )    

نادرترین زبان جهان را بشناسید

منبع : http://www.bartarinha.ir/
درج شده در تاریخ ۹۱/۰۵/۱۰ ساعت 18:03 بازدید کل: 341 بازدید امروز: 90
 

 

باشگاه خبرنگاران جوان: زبان های بسیار زیادی در نقاط مختلف دنیا وجود دارند ولی برخی از آن ها بسیار عجیب هستند به طوری که شاید هیچ کس در دنیا اسم آن ها را نیز نشنیده باشد.

زبان ابزاری برای ارتباط بر قرار کردن با دیگر افراد است اما اگر از یک زبان بسیار نادر استفاده کنید برقراری ارتباط برای شما بسیار سخت خواهد بود. این مشکلی است که متکلمان به زبان "هرتوین" با آن رو به رو هستند.

به تازگی سازمان یونسکو زبانی را به عنوان نادرترین زبان دنیا انتخاب کرده است که مردمان"سیرانی" به آن سخن می گویند. این در حالی است که این افراد تنها 4 نفر هستند.

این افراد در روستای "اکین دوزو" واقع در ترکیه زندگی می کنند و به گفته خودشان بر اثر مهاجرتی که به اروپا داشته اند زبانشان در معرض انقراض قرار گرفته است.

 البته این افراد بسیار نگران این زبانشان هستند چرا که جوانان تمایلی به یادگیری ان ندارند و هر لحظه این زبان رو به نابودی می رود.


سازمان یونسکو با توجه به خطراتی که این زبان را تهدید می کند آن را به ثبت جهانی رساند تا شايد بتواند یاد آن را پس از انقراض نیز حفظ کند.

نابودی زبان "هرتوین" در حالی در حال رخ دادن است که در 70 سال گذشته نزدیک به 200 زبان نادر دیگر نیز از بین رفته اند و زبان های باستانی کاملا در حال منقرض شده اند.         
 
بازدید از صفحه اول
نسخه چاپی
تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۱/۰۵/۱۰ - ۱۸:۰۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات