فراموش کردم
رتبه کلی: 446


درباره من
رضا صیامی (RS205 )    

تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق تُرک نشین کشور و نگرانیهای ناسیونالیستهای افراطی و تمامیت خواه !

منبع : https://telegram.me/yurddash
درج شده در تاریخ ۹۵/۰۸/۱۵ ساعت 19:45 بازدید کل: 364 بازدید امروز: 359
 

تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق تُرک نشین کشور و نگرانیهای ناسیونالیستهای افراطی و تمامیت خواه!
حسن راشدی 
تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق تُرک نشین مجلس با تعداد 100 نماینده از آذربایجان و دیگر شهرهای ترک نشین کشور که در روز یکشنبه 9 آبان 95 و توسط سخنگوی آن اعلام شد و در جهت درک نیازمندیهای جامعه چند زبانی و چند فرهنگی کشور و در راستای ایجاد بستری مناسب برای اجرای اصل 15 و 19 قانون اساسی به نتیجه رسیده است ، خواب ناسیونالیستهای افراطی فارس و تمامیت خواهانی که همه امکانات کشور را برای قومیت و زبان و فرهنگ خاص می خواهند، سخت آشفته کرده است !
آنهایی که حتی راضی نیستند فرزندان مردم آذربایجان و دیگر مناطق تُرک نشین ایران و یا 40% از جمعیت ساکن در این کشور (1) پنج دقیقه در مدارس و دانشگاهها به زبان ترکی خود تحصیل کنند " (2) و " چیز نوشتن به زبان ترکی" (3) را در راستای تضعیف زبان رسمی و دولتی فارسی می پندارند که در سرتاسر ایران از جمله آذربایجان و کلیه مناطق ترک نشین زبان مطبوعات ، رادیو - تلویزیون ، محاکم ، ادارات و زبان تحصیل کلیه مقاطع آموزشی است ، سخت بر آشفته اند!
تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق ترک نشین ایران در مجلس یکی از ضروریات زمان حاضر است که باید سالها پیش تشکیل می شد تا تنگ نظریها و تمامیت خواهی عده ای که ایران را در دایره تنگ ناسیونالیسم فارسی معنی می کنند جای خودرا به درک نیازمندیهای مردم کشور با رنگین کمان زبانها و فرهنگهای زیبا میداد تا شکافی که از بابت بی توجهی به زبان و فرهنگ ترکان ایران و بی اعتنایی به اجرای اصل 15 قانون اساسی در طول 37 سال بعد از به تصویب رسیدن این قانون ، هم اکنون در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می شود به وجود نمی آمد !
اعضاء این فراکسیون با درک خواسته های منطقی اکثریت مردم مناطق حوزه های انتخابی خود و قدرت گرفتن و رو به فزونی گذاشتن این جمعیت حق‌خواه و عدالت طلب که پیش قراولان آنها با نام " فعالین مدنی یا حرکت ملّی آذربایجان" شناخته می شوند و در طول مدت 20 سال اخیر مدرن‌ترین و مدنی‌ترین راه مبارزه را برای رسیدن به حقوق انسانی خود انتخاب کرده اند و در انتخابات اسفند ماه سال گذشته (1394) هم نقش اساسی و تاثیر گذار در انتخابات داشتند به تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک و ارائه راهکارهایی که بجای ایجاد نفرت و شکاف و واگرایی دربین ملل و اقوام کشور می تواند به درک واقعیتها و ضرورتهای جامعه کمک کرده و همبستگی و احترام متقابل را در کشور تقویت کند اقدام کرده است.
اما هستند عده ای که در گرداب ناسیونالیسم افراطی فارسی گرفتارند و با چشم بستن به حقیقت وجود زبانها و فرهنگهای متنوع و غنی غیر فارسی بخصوص ترکی در کشور که گویشوران آنها هم به نسبت کثرت جمعیت خود حق برخورداری از تمام امکانات مادی و معنوی کشور و تحصیل به زبان مادری خود در کنار زبان رسمی دارند، زبان و فرهنگ آنها را به تحقیر ، خورده فرهنگ نامیده و کلیه ادبیات آنها را در دو واحد دانشگاهی تصّور کرده و حق فرزندان آنها را در مورد آموزش زبان مادری و فرهنگ خویش، درحدّ صحبت کردن به زبان مادریشان با والدین و اطرافیان می دانند؟!
این قبیل افراد با تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق ترک نشین ایران مخالفت می ورزند و آنرا قومگرایی و ایجاد شکاف قومیتی در جامعه و در تضاد با منافع ملی تبلیغ می کنند و این در حالی است که آنها در گذشته برای تشکیل فراکسیون نمایندگان کرد مجلس و یا فراکسیون نمایندگان استانهای شمالی کشور هیچگونه عکس العمل منفی از خود نشان نداده و آنرا قومگرایی و مخالف با منافع ملی ندانسته اند؟!
ایران کشور کثیرالمله ای است که تامین منافع کلّی و ملّی آن با تامین منافع همه ملل و اقوام آن با زبانها و فرهنگهای مختلف ساکن در استانهای و شهرهای مختلف حاصل می شود و حرکت در جهت تامین منافع ملل و اقوام غیر فارس نه در تضاد با منافع ملّی بلکه در راستای آن است . مخالفت با فراکسیون نمایندگان ترک و با بی توجهی به ضرورتها و نیازمندیهای 40 درصد از جمعیت این کشور که به ترکی صحبت می کنند اما به اندازه جمعیت 150 هزار نفری ارامنه ایران از حق تحصیل به زبان خود برخوردار نیستند و جوانان تحصیل کرده و دیگر اقشار مردم آن برای تامین حداقل معاش زندگی و اشتغال به کار مجبورند محل زندگی و شهر و دیار خودرا ترک کرده راهی شهرهای مرکزی و فارس نشین شوند نمی توان صحبت از منافع ملّی کرد!

وجود ملل و اقوام مختلف و رنگارنگ در کشور واقعیت آشکار و انکارناپذیر است و نباید این تنوع و رنگارنگی زیبا و فرصت را به تهدید و واگرایی تبدیل کرد . کسی نمی تواند وجود جمعیت چند ده میلیونی مردم مناطق آذربایجان و دیگر ترکان ایران و جمعیت میلیونی دیگر اقوامی که به زبان غیر فارسی تکلم می کنند انکار کند و سرپوش گذاشتن بر این حقیقت و نیازمندیهای آنان و بجای شناختن حقوق مادی و معنوی آنها به نسبت کثرت جمعیت و نفوس آنها در کشور، بی توجهی به این جمعیت انبوه و خواسته های به حقشان و صورت مسئله را پاک کردن و گذاشتن نام قومیت گرایی و فرقه اندیشی به فراکسیون 100 نفری مجلس ، جز نگاه داشتن آتش زیر خاکستر که می تواند روزی با وزش باد بنیان جامعه را به خاکستر تبدیل کند نتیجه دیگری نخواهد داشت!
...............................................................
(1) این درصد از جمعیت ترکهای ایران توسط دکتر علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق در سفر به ترکیه در 28 دی ماه 1390 در آنکارا بیان شده است. [برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید. http://www.miyanali.com/RS205/60 ]
(2) دکتر محمود افشار ، کتاب "زبان فارسی در آذربایجان " ص 288، نشر " موقوفات افشار " ، تهران ، سال 1368
3) اصطلاح دکتر محمود افشار بنیان گذار " بنیاد افشار " در مخالفت با خواندن و نوشتن به زبان ترکی

---------------

منبع: کانال تلگرامی نویسنده. https://telegram.me/yurddash

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۵/۰۸/۱۵ - ۱۹:۴۸
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (3)