فراموش کردم
اعضای انجمن(413) قوانین ارسال مطلب
جستجوی انجمن
PARYAARANG (LILO )    

ماجرای «لبخند زرد» چیست؟!

درج شده در تاریخ ۹۸/۰۹/۱۰ ساعت 14:14 بازدید کل: 49 بازدید امروز: 49
 

 

این گزارش به بهانه ویدئوی پربازدید و چند ثانیه‌ای که لبخند مصنوعی هواداری را در مسابقات هاکی روی یخ شکار کرده منتشر شده است.

ماجرای «لبخند زرد» چیست؟!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، شاید شما هم این ویدئوی کوتاه را در شبکه‌های اجتماعی دیده باشید؛ ویدئویی که طی آن پسر جوان، تنها زمانی که قرار است از او عکسی گرفته شود، لبخند می‌زند و بعد از آن گویی ماموریت‌اش به پایان رسیده باشد، لبخند در کمتر از یک ثانیه از چهره‌اش محو می‌شود.

این عکس که در انتهای مسابقه‌ای در لیگ هاکی روی یخ کانادا گرفته شده، خواهر و برادری را نشان می‌دهد که با وجود باخت سنگین تیم محبوب‌شان (۶ بر ۱) سعی دارند در زمان گرفتن عکس لبخند بزنند، اما جدای از خود ویدئو، زیرنویس آن که اشاره به «لبخند زرد» پسر جوان دارد، توجه‌های زیادی را در فضای‌مجازی به خود جلب کرده است، اما داستان این زرد بودن لبخند چیست؟

لبخندی مصنوعی و به نوعی بی‌محتوا!
ترکیب «لبخند زرد» یا به زبان عربی «ابتسامه صفرا» در نگاه اول ترکیب بامسمایی برای این سبک لبخند زدن به نظر می‌رسد، یک لبخند مصنوعی و به نوعی بی‌محتوا. این ترکیب بیش از زبان فارسی یا حتی زبان انگلیسی، ظاهرا در زبان عربی کاربرد دارد. هر چند به واسطه تاریخچه زبانی ما در استفاده از صفت زرد در ترکیب «نشریات زرد» که اشاره به بی‌کیفیت بودن دارد، غالب ما متوجه مفهوم ترکیب لبخند زرد بدون هیچ توضیح اضافه‌ای می‌شویم، اما واقعا چرا زرد؟ چرا رنگ زرد برای توصیف لبخندی مصنوعی انتخاب شده است؟

لبخند زرد از کجا آمده؟
هرچند نمی‌توان با قاطعیت گفت، اما به نظر می‌رسد لبخند زرد، اشاره به همان صورتک زرد لبخند به لبی دارد که طی دهه گذشته، همه ما آن را روزانه چندین و چند بار روی صفحات گوشی خود، رایانه و ... می‌بینیم ()، همان صورتکی که همیشه و در هر شرایطی لبخند به لب دارد! انگار که وقتی فرهنگ به ما دیکته می‌کند به وقت عکس گرفتن و به ویژه سلفی گرفتن باید لبخند بزنیم، ما از همان صورتک الگوبرداری می‌کنیم. اما آیا این الگوبرداری و وادار کردن خود به لبخند زدن جلوی دوربین، انتخابی مضر برای سلامت روان ماست؟

کیفیت لبخند مهم است؟
تصمیم‌گیری در خصوص مضر یا بدون عارضه بودن این انتخاب بیش از هر چیز به کیفیت لبخند ما بستگی دارد. مطالعه‌ای در دانشگاه کالیفرنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می‌دهد که لبخند زدن در زمان گرفتن سلفی و سپس تماشای عکس خود نه تنها عارضه‌ای برای ما ندارد که می‌تواند استرس را در ما کاهش و احساس شادی را به میزان مختصری افزایش دهد.

البته در این مطالعه، پژوهشگران به دنبال تاثیر لبخند‌هایی واقعی در تصاویر بودند و کاری با لبخند‌های بی‌کیفیت و زرد (!) نداشتند که در این مطلب به آن اشاره شده است، اما شاید در آینده‌ای نزدیک مطالعه‌ای روی همین لبخند‌های مصنوعی در عکس‌ها انجام و بعد مشخص شود تماشای تصاویر خودمان در حالی که لبخندی مصنوعی و زرد بر لب داریم، می‌تواند ما را یاد زمان‌هایی بیندارد که لبخند زدن برای‌مان دشوار است و در نتیجه استرس‌مان افزایش پیدا می‌کند.

البته هنوز نتایج چنین مطالعه‌ای منتشر نشده است، اما اگر چنین چیزی روزی تایید شود یا نشود، امیدواریم شما همیشه این قدر بهانه برای زدن لبخند‌های واقعی داشته باشید که کار به آوردن لبخند زرد روی لب‌ها نرسد.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام/

این مطلب توسط موسی اصلانی بررسی شده است. تاریخ تایید: ۹۸/۰۹/۱۰ - ۱۴:۱۶
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)