فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
مهدی عزیزی (Azizi )    

جایگاه صنعت آذربایجان شرقی از دو به شش رسیده است

منبع : Miyanaj.com
درج شده در تاریخ ۸۷/۰۹/۱۳ ساعت 18:10 بازدید کل: 1133 بازدید امروز: 297
 

مسعود پزشکیان رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با اشاره به جایگاه پیشین این استان در صنعت کشور گفت: درحالیکه این خطه در سالهای دهه 60 در جایگاه دوم صنعت کشور قرار داشت هم اکنون این مرتبه به مقام ششم تنزل یافته است.

وی از عدم توزیع عادلانه سرمایه گذاری های کلان ملی انتقاد کرده و افزود: طی 30 سال گذشته 75 درصد اعتبارات کشور تنها در پنج استان هزینه شده و 25 درصد باقیمانده برای بقیه استانها اختصاص یافته است.

پزشکیان همچنین ادامه داد: بر اساس همین روند ناعادلانه، 80 درصد صنایع ایران در پنج استان تجمیع شده و دیگر مناطق کشور از امکانات ملی محروم مانده اند .

وی با بیان اینکه این روند مربوط به دولت فعلی نیست، یادآور شد: این وضعیت تنها مربوط به دولت فعلی نیست و دولتهای گذشته نیز در عدم توزیع ناعادلانه امکانات سهیم بوده اند.

از سوی دیگر برابر آمار ارائه شده از سوی سازمان صنایع و معادن آذربایجان شرقی، بیش از 80 درصد سرمایه گذاری های انجام شده در صنعت و معدن استان مربوط به بخش خصوصی است.

بر اساس نظر کارشناسان، وجود صنایع مادر و زیربنایی حاشیه امنیت بزرگی برای اقتصاد یک منطقه به شمار می آید. امری که در آذربایجان شرقی کم رنگ بوده است.

کریم صادق زاده، دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی گفت: صنایع مادر به دلیل توان بالای خود در مقابل نوسان های اقتصادی مقاومت کرده و مانع از گسترش بحران های مالی در بین جامعه می شوند.

وی افزود: همچنین صنایع بزرگ هر کدام چندین صنعت پایین دستی خود را نیز تحت پوشش داشته و آینده اقتصادی منطقه را بیمه می کنند.

صادق زاده با اشاره به وضعیت کارخانه ای چون تراکتورسازی تبریز تصریح کرد: این مجموعه بزرگ به تنهایی صدها شرکت قطعه سازی کوچک را تحت حمایت داشته و برای 10 هزار نفر به طور مستیقم و بیش از 20 هزار نفر نیز به طور غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

در همین حال آمار آغاز سیاستهای اصل 44 و به همراه آن واگذاری صنایع مختلف به بخش خصوصی این نگرانی را در نزد برخی محافل ایجاد کرده که از این پس دولت برای راه اندازی واحدهای بزرگ صنعتی اقدامی نخواهد کرد.

بر اساس نظر کارشناسان، گرچه ورود بخش خصوصی به حوزه های مختلف اقتصادی پیامدهای مثبت بزرگی به همراه دارد اما واقعیت این است که این بخش نوپا در حال حاضر هرگز توان راه اندازی مجتمعهای بزرگ صنعتی را نخواهد داشت.

در پاسخ به این نگرانیها احمد علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی اما عقیده دیگری دارد.

وی با بی مورد خواندن اینگونه نگرانیها به خبرنگار مهر گفت: اساس سفرهای استانی ریاست جمهوری و هیئت دولت بر توسعه زیربنایی و عادلانه تمام نقاط کشور استوار است.

بیگی با اشاره به نتایج دور نخست سفر هیئت دولت به این استان افزود: حاصل دور نخست سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی تصویب پروژه هایی بود که در تاریخ این خطه از میهن اسلامی بی سابقه بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: بخش عمده مصوبات سفر رئیس جمهوری به آذربایجان شرقی تصویب پروژه های کلان و صنایع مادر بود و اینگونه نگرانی ها در خصوص پایان سرمایه گذاریهای کلان دولت در کشور واقعیت ندارد.

بیگی با اشاره به برخی از پروژه های بزرگ تصویب شده در این منطقه گفت: پروژه عظیم مس سونگون ، پروژه مجتمع آلومینای سراب، مجتمع فولاد میانه، احداث پالایشگاه شهریار تنها بخشی از سرمایه گذاریهای کلان دولت در آذربایجان شرقی خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه در دور دوم سفر نیز پروژه های کلان و بزرگی برای تصویب پیش بینی شده است، گفت: اتمام پروژه خط آهن تبریز- میانه یکی از این پروژه ها است که مسیر تهران- تبریز را 144 کیلومتر کاهش داده و از نظر زمانی نیز پنج ساعت از این فاصله را کم می کند .

بیگی همچنین پروژه انتقال آب از ارس را دیگر طرح پیشنهادی در هیئت دولت خواند و افزود: بر اساس این پروژه بزرگ ، آب ارس علاوه بر سیراب کردن اراضی دشت مرند و شبستر، بخش عمده نیازهای شهر تبریز را تامین خواهد کرد.

وی در ادامه، آغاز خط دوم متروی تبریز و پروژه خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز را دیگر پروژ هایی خواند که قرار است در این سفر جامعه عمل به خود گیرند.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه دولت نهم به دنبال توزیع عادلانه امکانات در کشور است، تاکید کرد: در خصوص انجام پروژه های بزرگ و زیربنایی در استان هیچگونه محدودیت و جای نگرانی وجود ندارد .

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می رسد تمام کارشناسان، مسئولان و نیز شهروندان آذربایجان شرقی به حل و فصل بخش عظیمی از مشکلات این منطقه در سایه دومین سفر هیئت دولت دل بسته اند.

بر این اساس نیز مردم آذربایجان شرقی هر یک از منظر خود سفر دوم هیئت دولت به این استان را مهم ارزیابی کرده و چشم به راه رییس جمهور محبوب خود به انتظار نشسته اند.

رئیس جمهوری به همراه هیئت دولت در چهل و هشتمین سفر استانی خود ظهر روز چهارشنبه وارد فرودگاه تبریز خواهند شد.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۷/۰۹/۱۳ - ۱۸:۱۰
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (0)