فراموش کردم
اعضای انجمن(400) قوانین سایت مقررات انجمنها
جستجوی انجمن
مهدی عزیزی (Azizi )    

آذربایجان شرقی مقام پنجم کشوری از نظر تولید محصولات باغی

منبع : Miyanaj.com
درج شده در تاریخ ۸۷/۰۹/۰۴ ساعت 10:52 بازدید کل: 528 بازدید امروز: 139
 
آذربایجان شرقی با بیش از 112 هزار هکتار باغ، رتبه پنجم را در میان سایر استانها داراست و از نظر تولید محصولات باغی هم در رتبه پنجم قرار داردبه گزارش ایانا از سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، مدیر باغبانی سازمان با اعلام این مطلب افزود: عمده محصولات باغی استان شامل زردآلو، انگور، سیب، بادام، گردو، انواع آلو، آلوچه و سایر محصولات سردرختی است. همچنین بیش از 20 درصد از زردآلوی کشور با سطح زیرکشتی نزدیک به 10 هزار هکتار در این استان تولید می‌شود که از این نظر رتبه اول را داراست.

سعدالله اسکندری همچنین زیرکشت گردو را بیش از هفت هزار هکتار با تولید متوسط دو هزار و 700 کیلوگرم در هر هکتار عنوان و تصریح کرد: این محصول رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است. محصول انگور نیز با سطح زیرکشت 25 هزار هکتار جایگاه سوم را داراست که علاوه بر تازه‌خوری، با صنایع فرآوری مختلف مثل تولید کشمش و سبزه، به کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپایی صادر می‌شود.

وی گفت: این محصول امسال به علت سرمازدگی و خشکسالی خسارت دید و تولیدش نسبت به سال گذشته به میزان 60 درصد کاهش یافت.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: امسال با برنامه‌ریزیهای انجام شده، تولید سیب در استان از افزایش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده و در شهرستانهای میان، مراغه اهر، مرند و هشترود نزدیک به 400 هزار تن محصول سیب از باغهای این شهرستانها برداشت شده است. همچنین علاوه بر تامین نیازهای بازارهای استانی، این محصول به سایر استانها و کشورهای منطقه و حاشیه خلیج فارس نیز صادر شده است.

اسکندری همچنین از توسعه گلخانه‌های استان در سال آتی خبر داده و افزود: در زمان حاضر 25 هکتار فضای گلخانه‌ای سرپوشیده برای تولید محصولات غیرفصلی و گل و گیاه در استان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود این وسعت تا دو سال آینده به 150 هکتار افزایش یابد.

وی آینده باغبانی استان را بسیار روشن توصیف کرد و گفت: با برنامه‌ریزیهای انجام یافته برای جذب نیروهای فارغ‌التحصیل کشاورزی به این بخش، در آینده نه چندان دور شاهد شکوفایی باغبانی استان خواهیم بود.


تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۷/۰۹/۰۴ - ۱۰:۵۲
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (4)