فراموش کردم
اعضای انجمن(272) نحوه ارسال مطلب نحوه ارسال عکس، موسیقی، فیلم دلایل رد مطلب
جستجوی انجمن
ونوسVENUS (AHURA )    

علل ریزش مو

درج شده در تاریخ ۸۹/۰۵/۱۱ ساعت 16:33 بازدید کل: 393 بازدید امروز: 41
 

ريزش مو علامتی شايع و ناراحت كننده است. بيشتر افرادی كه به متخصص پوست مراجعه می كنند از ريزش مو (بعنوان شكايت اول يا دوم) شاكی هستند ولی در حقيقت اكثر اينها دارای ريزش غيرطبيعی مو نمی باشند .مفهوم و علت ريزش غيرطبيعی مو با معاينه دقيق توسط متخصص پوست و مو معلوم می گردد. طاسی وکم شدن مو را می توان به دو نوع تقسيم کرد:
الف) حالتی که درآن فوليکول های مو (پيازمو) بطور دائمی تخريب شده و از بين رفته اند.
به اين وضعيت «ريزش مو بدليل بروز جوشگاه (اسکار)» می گويند و درآن طاسی غيرقابل برگشت است. اين دسته ازطاسی ها به کاشت موی طبيعی پاسخ درمانی خوبی می دهند.

 

ب) کم شدن موکه درآن آسيب دائمی به ريشه مو واردنشده است.
به اين وضعيت «ريزش مو بدون بروزجوشگاه (اسکار)» اطلاق می گردد. مواردی از اين نوع ريزش مو برگشت پذير و در مواردی هم طاسی حاصله غيرقابل برگشت است. برخی از علل شايع اين نوع طاسی عبارتنداز:
دستکاری ها و کشش بيش از حد وارده بر مو بر اثر شانه، برس،کش و تِل سر، رنگ مو، مش، سشوار و غيره، فقر مواد غذايی، اختلالات هورمونی، مشکلات عصبی که در آن فرد بصورت عمدی ولی غيرارادی موهايش را می کند و به آن تريکوتيلومانيا می گويند، بيماری های تب دار، اعمال جراحی وسيع، داروها، مسموميت ها، اشعه درمانی ، شيمی درمانی، ريزش موی مردانه، طاسی بدليل مسائل مادرزادی و ريزش موی پس اززايمان.

 

بطور معمول روزانه 100- 50 تار مو ريخته و اگر هر روز شستشوی موها انجام شود ريزش 150-120 تارمو طبيعی تلقی می گردد. برای اينكه بدانيدآيا واقعا ًريزش موی غيرطبيعی وجود دارد بايستی حداقل يك هفته سر را نَشسته و در اين مدت همه موهای ريخته شده را جمع آوری و بر تعداد روزها تقسيم نماييم. اگر از اين عدد بيشتر باشد بايستی به فكر راه چاره باشيم. راه ديگر برای دانستن اين مطلب آن است كه يك دسته حدود يکصدتايی ازموها را با دست بآهستگی بكشيم. اگرفرد روز قبل حمام نكرده باشد در حالت طبيعی 5-4 عدد موكنده می شود و از اين بيشتر نياز به بررسی و درمان دارد. بهتر است اين تست درچند نقطه سر انجام شود.

■ ريزش مو بدليل کشش بيش از حد
گاهی خانم ها موهايشان راكاملاً به عقب كشيده و باكش يا تِل محكم می بندند. فشار وكشش وارده به موهای جلوی سر در دراز مدت باعث كم پشتی موهای اين قسمت می گردد. ريزش مو بدليل کشش شايعترين علت كم پشتی  موی جلو و کناره های پوست سردر دختران و پسران جوان است .درصورتيکه عامل کشش سريعاً مرتفع گردد معمولاً ريزش مو قطع شده و موها مجدداً رشدمی کنند ولی چنانچه عامل تحريکی برای مدت های طولانی ادامه داشته باشد ممکن است منجربه ريزش غيرقابل برگشت موهای سرشود و در این حالت پیشانی فرد بلندتر ازحد طبیعی می گردد.

ريزش مو بدليل دستکاری
استفاده بيش از حد از سشوار، رنگ مو ،بيگودی، ژل، تافت، مِش و خلاصه هرگونه دستكاری زياد موها (حتی برس زدن زياد) در دراز مدت باعث ريزش موها می گردد .شستشوی خيلی زياد سر با شامپوهای قوی نيز سبب ريزش موهای سر می گردد.

■ ريزش مو بدليل رژيم های لاغری
رژيم غذايی که شديداً کمبود پروتئين وآهن داشته باشد(مثل گياه خواری و خام خواری) موجب ريزش مو می گردد. علت اين است که قسمت عمده مو از پروتئين تشکيل شده است. همچنين دررژيم های لاغری سریع كه فرد می خواهددر مدت كوتاهی وزن زيادی كم كند، ريزش شديد موها مشاهده می گردد. رژيم غذائی ملايم از اين نظر بهترهستند. کمبود برخی ويتامين مانند ويتامين
E   ، ويتامين A   ، ويتامين H (بيوتين) ، ويتامين B5 و همچنين کمبود روی ، گوگرد و مس باعت بروز ريزش مو می گردد.

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۸۹/۰۵/۱۱ - ۱۶:۳۳
اشتراک گذاری: تلگرام فیسبوک تویتر
برچسب ها:

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
تبلیغات
کاربران آنلاین (1)